Poprzedni wpis
WordPress jako najpopularniejszy i rozbudowany system CMS daje swoim użytkownikom niemal nieograniczone możliwości. Z jednej strony pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy podczas tworzenia własnej strony internetowej – nie musisz bowiem znać żadnego języka programowania ani zatrudniać programisty, z drugiej zaś może prowadzić do „przesadzenia” w ilości dodatkowych funkcjonalności.
Wraz ze wzrostem popularności WordPressa, rośnie też ilość dużych motywów, tzw. kombajnów. Wybierając taki motyw mamy do dyspozycji gotowe szablony podstron, nawet do kilkudziesięciu zdefiniowanych sekcji, różnego rodzaju animacje, możliwość edycji praktycznie każdego elementu strony za pomocą kilku kliknięć czy dodatki w postaci integracji z social mediami. Z pozoru może wydawać się to rozwiązaniem idealnym – tanim, szybkim i wygodnym. Z doświadczenia jednak wiemy, że idealne gotowce nie istnieją i na kilku przykładach postaramy się to udowodnić.
WordPress wolno chodzi – jakie mogą być przyczyny?
Wspomniane kompleksowe, duże motywy, mogą zostać wykorzystane do stworzenia prostego bloga, strony firmowej, wizytówki, sklepu czy dużego portalu. Mają wbudowane mnóstwo funkcjonalności w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby każdego użytkownika. Czy tworząc jednak prosty blog potrzebne nam są funkcjonalności np. sklepu? Zdecydowanie nie.
Wybierając tego rodzaju motyw godzimy się automatycznie na doinstalowanie do naszej strony zbędnych elementów, które często generują niepotrzebne obciążenie i spowalniają działanie strony.
Jedno z naszych ostatnich zleceń polegało na przyspieszeniu sklepu opartego o aktualnie najpopularniejszy motyw typu „All in one” – Divi.
Strona ładowała się wolno (ponad 10s) co przyczyniło się do wysokiego wskaźnika bounce rate – w przypadku sklepu można to wprost przełożyć na utratę klientów, a co za tym idzie – dochodu. Analizując stronę okazało się że karta produktu generuje prawie 350 zapytań (artykuł, który właśnie czytasz generuje ich około 30), rozmiar strony przekraczał 15MB a ponadto cześć zapytań kierowana była na błędne adresy (błąd 404). Stosunkowo nowy sklep z niewielką ilością produktów na każde kliknięcie użytkownika reagował obciążeniem serwera większym niż dziesięciu użytkowników jednocześnie przeglądających naszą stronę. Łatwo sobie wyobrazić jak duże zasoby serwera potrzebne są stronie opartej o ten motyw gdy liczba produktów przekracza 10 tys. a stronę odwiedza kilkaset użytkowników dziennie. Jak sobie z tym poradziliśmy?
Pierwszym naszym krokiem było zredukowanie liczby zapytań – chcieliśmy zejść przynajmniej o połowę, ostatecznie udało nam się jednak uzyskać wynik w granicach 75-90. Osiągnęliśmy to wyłączając kolejno zbędne elementy motywu i zastępując je optymalnymi rozwiązaniami. Za przykład niech posłuży implementacja czcionek od Google Fonts – motyw początkowo generował aż 39 zapytań przy użytych maksymalnie 3 czcionkach na jednej podstronie. Wyłączając domyślną funkcjonalność i zastępując ją prostym kodem, zredukowaliśmy liczbę zapytań do 3.
Kolejnym krokiem było zastąpienie domyślnej optymalizacji kodu css/js na znacznie skuteczniejszą – w tym przypadku wykorzystaliśmy wtyczkę LiteSpeed Cache. Pozwoliło to zmniejszyć zarówno ilość zapytań, jak i rozmiary przysyłanych plików.
W trakcie prac dodatkowo zaktualizowaliśmy motyw i wszystkie niezbędne wtyczki, pozbyliśmy się również tych zbędnych.
Ostatnim naszym krokiem była kompresja zdjęć umieszczonych na stronie oraz serwowanie ich w formacie webp. Proces ten pozwolił zmniejszyć rozmiar każdej podstrony o kolejne kilka MB co przyczyniło się do szybszego ładowania strony – szczególnie w wersji mobile.
Efektem optymalizacji sklepu jest płynniejsze działanie zarówno panelu administracyjnego, jak i strony dla klienta. Serwer nie jest już obciążany zbędnymi zapytaniami a użytkownicy urządzeń mobilnych mogą normalnie zrobić zakupy bez tracenia cierpliwości.
Jakie zatem jest lepsze rozwiązanie, które nie narazi Cię na dodatkowe koszty np. w postaci wspomnianej optymalizacji strony?
Tworząc strony internetowe jesteśmy świadomi jak ważne jest szybkie, sprawne i intuicyjne działanie strony – nawet najbardziej estetyczna i ładna witryna nie zachęci użytkownika do korzystania z niej, jeśli po każdym kliknięciu będzie zmuszony czekać kilkanaście sekund na zobaczenie dowolnej podstrony.
Wychodząc na przeciw Twoim oczekiwaniom przygotujemy dla Ciebie dedykowaną stronę na WordPressie. Gwarantujemy sprawne działanie i nowoczesny wygląd.
Napisz do nas wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą w dogodnym dla Ciebie terminie.
Poprzedni wpis
Następny wpis