WordPress.com czy WordPress na własnym hostingu – poznaj różnice!

W obecnych czasach możemy zauważyć duży wzrost zainteresowania prowadzeniem własnej strony internetowej lub blogowania. Sięgamy wtedy po platformy, które są do tego przystosowane. Jednak ich ilość nie ułatwia nam podjęcia decyzji. Najczęściej wybierana jest WordPress, ale czy wiemy czym się różni WordPress.com od WordPress.org?Postaramy zwrócić uwagę na różnice pomiędzy tymi bardzo różnymi platformami. Początkujące osoby, które sięgają po instalację WordPress często traktują dwie różne platformy WordPress.com i WordPress.org jako te same, niczym się nie różniące, a wybór prowadzi do niewłaściwego podjęcia decyzji.Na początku warto zaznaczyć, że WordPress.com jest zupełnie inną platformą od WordPress.org.

WordPress.org – co musisz o nim wiedzieć?

Wordpress.org to najpopularniejsza platforma internetowa. Jest w pełni funkcjonalna i nie musimy płacić żadnych pieniędzy, aby móc z niej korzystać. Potrzebne są jedynie domena i hosting, aby móc korzystać z platformy. Masz pełną kontrolę nad swoją przyszłą witryną i możesz budować stronę internetową w dowolnym dla siebie czasie. Platforma WordPress.org jest zdecydowanie prostsza w obsłudze, a ty pozostajesz właścicielem swojej witryny i wszystkich zamieszczonych tam danych.Podczas tworzenia witryny internetowej lub bloga możesz również korzystać z darmowych, płatnych i niestandardowych wtyczek (aplikacji) WordPress oferowanych dla twojej witryny. Dzięki temu masz wpływ na to jak wygląda twoja strona internetowa – czy skorzystasz z bezpłatnego motywu bądź będzie ona wyjątkowa i oryginalna, poprzez wykorzystanie płatnego motywu, który nie jest dostępny dla wszystkich. Zdecydowanie możesz stworzyć wspaniałą witrynę, która będzie jedyna w swoim rodzaju.To co najbardziej interesuje początkujących blogerów to możliwość zarabiania na własnej stronie. Jeśli poza pasją chcesz uczynić ze swojego bloga źródło dochodów, wybór powinien paść na własną instalację WordPressa. Będziesz miał dzięki temu pełną kontrolę nad statystykami, reklamami, przekierowaniami, zewnętrzym API oraz wszystkimi innymi aplikacjami, niezbędnymi do czerpania zysków.Poza zwykłym blogiem czy stroną wizytówkową, instalacja z WordPress.org umoliwia wdrożenie w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego z koszykiem, wariantami produktów, rozmiarami, newsletterami, formularzami kontaktowymi. Do dyskozycji użytkownika pozostają również niezliczone ilości darmowych wtyczek ułatwiających obsługę sklepu.

Na czym polega WordPress.com?

WordPress.com to platforma hostingowa z zainstalowanym CMSem WordPress. Może być idealnym rozwiązaniem dla początkujących blogerów lub osób, które tworzą swoją pierwszą witrynę nie wiedząc i nie znając dalszych losów strony internetowej. Bezpłatna wersja ma ograniczenia pojemności danych. Po przekroczeniu właściciel witryny będzie zobowiązany do płacenia określonej kwoty.WordPress.com w wersji bezpłatnej ma różne ograniczenia, które na etapie rozszerzania marki mogą być uciążliwe. Przykładem są reklamy, które pojawiają się na wszystkich stronach, za które ty nie dostajesz ani grosza. W przypadku kiedy nie będziesz chciał, aby twoi odbiorcy widzieli takie reklamy, będziesz musiał wykupić abonament, który pozwoli na zablokowanie niechcianych reklam. W związku z takim rozwiązaniem na WordPress.com nie wolno zdecydowanie sprzedawać reklam i zarabiać na nich tak, jak jest to możliwe na WordPress.org.W bezpłatnej wersji WordPress.com użytkownik korzysta z bardzo ograniczonej liczby motywów, zaś użytkownicy wyższych planów mogą korzystać z motywów premium. Również jeżeli chodzi o statystyki. Bezpłatny profil nie może korzystać z Google Analytics, zaś pakiety biznesowe jak najbardziej mogą śledzić i analizować statystyki.Na WordPress.com nie ma możliwości zainstalowania funkcji zintegrowanych bramek płatniczych, co za tym idzie nie ma żadnych funkcji e-commerce. Stawiając bloga należy zastanowić się, czy na późniejszym etapie działalności będziemy chcieli zacząć sprzedawać swoje produkty bądź usługi. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem od darmowej platformy będzie instalacja WordPressa na własnym hostingu. Unikniemy kłopotów w przyszłości podczas przenoszenia bloga na własną domenę. Dodatkowym atutem własnego CMSa jest tzw. multisite. Jeśli będziemy posiadali 2 (lub więcej) instalacje WordPressa, np. blog + sklep + forum, mamy możliwość zarządzania wszystkimi z jednego miejsca. Przyspieszy to znacząco pracę oraz ułatwi zarządzanie.

Czy można zamienić WordPress.com na WordPress.org?

Nie znając różnicy pomiędzy WordPress.com a WordPress.org niewtajemniczone osoby wybierają wersję z końcówką .com, a po pewnym czasie okazuje się, że nie jest to wystarczająca platforma do ich działalności. Wobec tego czy można przejść z .com na .org? Otóż jak najbardziej! Dość łatwo skopiować całą zawartość – zajmuje to troszkę cennego czasu, jednak istnieje taka możliwość. WordPress daje nam możliwość wyeksportowania całej zawartości do pliku oraz zaimportowania na nowej instalacji. Większość darmowych motywów na WordPress.com jest również dostępnych za darmo na własnej instalacji WordPressa. Warto zatem zapoznać się z różnicami pomiędzy dwoma rodzajami tego CMSa, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Różnice są dość znaczące podczas rozwijania marki oraz witryny internetowej.

Podsumowanie

Widać na pierwszy rzut oka, że różnica pomiędzy WordPress.org a WordPress.com jest ogromna. WordPress.com jako platforma hostingowa jest zdecydowanie bardziej ograniczony w bezpłatnym pakiecie, a wyższe pakiety dla mocno rozwiniętych stron przestają się opłacać w porównaniu z własną instalacją. Osobom tworzącym bloga z pasji bez intencji zarobkowych, zalecamy skorzystanie z darmowej opcji WordPressa, czyli platformy WordPress.com. Jeśli zależy ci jednak na tworzeniu marki, jej rozwoju i zarabianiu na twojej witrynie, zaleca się skorzystać z możliwości wyboru własnego hostingu i pobraniu CMSa z WordPress.org, który daje zdecydowanie większą swobodę rozwoju strony internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>