WordPress.com czy WordPress na własnym hostingu – poznaj różnice!

Zakładanie własnej strony, jest obecnie bardzo proste. W dużej mierze dlatego powstaje coraz więcej blogów. Jeśli chodzi o najpopularniejsze platformy do blogowania, to prym wiedzie tutaj oczywiście WordPress.com. Sęk w tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są dwie wersje tego cmsa: WordPress.com oraz WordPress.org. Wielu użytkowników, zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego z której wersji korzysta. Prawda jest jednak taka, ze pomiędzy tymi dwoma rodzajami WordPressa, poza różnicą w końcówce, występują też inne, znaczące odmienności. Sprawdźmy, czym dokładnie różni się oprogramowanie dostępne na WordPress.org, od platformy o końcówce „com”.

WordPress.org – co musisz o nim wiedzieć?

To, od czego trzeba zacząć, jeśli chodzi o oprogramowanie dostępne na WordPress.org, to przede wszystkim kwestie dotyczące samego jej użytkowania. WordPress.org, umożliwia pobranie oprogramowania WordPress. Jest to ta sama wersja którą dostaniemy na Tym samym, jest to też bardzo dobra platforma „na start” – np. w przypadku rozpoczęcia prowadzenia bloga. Co więcej, daje nam też ona nieograniczone pole możliwości, jeśli chodzi o instalowanie szablonów, wtyczek czy nawet reklam. Wszystko, co jest dostępne w ramach platformy WordPress.org, jesteśmy w stanie wgrać na naszą stronę. Pytanie jednak brzmi: czy rzeczywiście nam się to opłaca? Brak opłat za prowadzenie strony na wordpress.org może i jest kuszący, ale ma też swoje ograniczenia.

Wordpres.org – jakie są jego wady?

Jedną z największych wad, jeśli chodzi o platformę WordPress.org jest to, że aby móc założyć na niej domenę, potrzebujemy własnego serwera. Koszt utrzymania serwera w skali roku to nawet 100 zł, więc na taki wydatek musimy się przygotować. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o własną nazwę domeny, jeśli szczególnie zależy nam tym, aby miała ona końcówkę „net”, com”, „pl”, „com.pl” – także musimy ją kupić. Koszt zakupu domeny to około 80 zł w skali roku. Problem zaczyna się też pojawiać wówczas, kiedy nasza strona zaczyna zyskiwać coraz większą ilość unikalnych użytkowników oraz wzrasta jej liczba odsłon. W takim przypadku, musimy liczyć się też z tym, że potrzebny nam będzie lepszy (a zatem i droższy) serwer, który będzie w stanie ten ruch przysłowiowo „uciągnąć”. W przypadku WordPress.org, musimy też sami zadbać o to, aby aktualizować platformę. Samodzielnie też będziemy wgrywali różne wtyczki czy wykonywali modyfikacje – a to wymaga specjalistycznej wiedzy. Stąd też, w przypadku korzystania z platformy WordPress.org, niezbędne będzie przeszkolenie się w tym zakresie.

WordPress.com – czy rzeczywiście jest lepszy?

Jak zatem przedstawia się kwestia korzystania z platformy WordPress.com? Różnic jest sporo i nie będzie błędem, jeśli przyznamy, że jest to znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie, nawet jeśli mowa o rozpoczynaniu prowadzenia własnej strony internetowej. Największą zaletą, jeśli chodzi o korzystanie z tej platformy jest to, że tak naprawdę, nie musimy się o nic martwić. Jedyne, czego potrzebujemy aby założyć własną stronę na platformie WordPress.com, to adres mailowy. Na wskazany przez nas adres, przyjdzie bowiem mail z linkiem, który potwierdzi naszą rejestrację w serwisie. WordPress.com dostarcza nam zupełnie za darmo bazę hostingową. Adres naszej domeny będzie wyglądał w następujący sposób: [nazwa bloga/strony].wordpress.com. Możemy jednak bez najmniejszego problemu podpiąć własną domenę, bez rozszerzenia „wordpress.com” jednakże wymaga to uiszczenia przez nas opłaty zakupu takiej domeny. Korzystając z WordPress.com, nie musimy przejmować się aktualizacjami, zabezpieczeniami czy szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Wymagany obecnie certyfikat SSL jest bowiem automatycznie przypisywany do naszej strony, jeśli korzystamy z platformy WordPress.com.
Jakie są wady korzystania z platformy WordPress.com?

Nie jest jednak tak, że korzystanie z WordPress.com jest zupełnie pozbawione wad. Do tych największych, możemy zaliczyć przede wszystkim brak dostępu do FTP oraz bazy danych. Nie możemy też w żaden sposób modyfikować kodu WordPressa, bo także nie mamy do niego dostępu. Kolejną wadą, która może nam utrudniać korzystanie z platformy WordPress.com jest to, że nie jesteśmy w stanie zainstalować żadnych własnych wtyczek, jak również szablonów – musimy korzystać z tego, co aktualnie jest w bazie WordPressa. To dość istotne wady, niemniej jednak w zestawieniu z tym, jak intuicyjna i prosta w obsłudze jest platforma WordPress.com, możemy przysłowiowo „przymknąć na nie oko”. Zakładając stronę na platformie WordPress.com, możemy w 100% skupić się na samym prowadzeniu strony i zupełnie nie przejmować się technicznymi aspektami tego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>