Poprzedni wpis
Coraz więcej firm zarówno tych dużych, jak i małych decyduje się na założenie bloga na swojej stronie. Blog taki jest obecnie powszechną formą marketingu internetowego, ponieważ dzięki niemu możemy zaprezentować swoje produkty i usługi, pisać związane z nimi porady, prezentować aktualności związane z firmą i wchodzić w interakcje z odwiedzającymi nasza stronę. Blog pełni również Istotną funkcją w procesie pozycjonowania naszej witryny, ponieważ dzięki niemu mamy realną szansę uzyskać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Jak powinien wyglądać dobrze prowadzony blog, abyśmy mogli zobaczyć realne efekty jego prowadzenia?
Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chcemy zamieścić swojego boga. Do wyboru mamy umieszczenie bloga w katalogu (www.nasza-domena.pl/blog) lub w subdomenie (www.blog.nasza-domena.pl). Umieszczeniu bloga w katalogu naszej strony sprawia, że traktowany jest on jako integralna część naszej witryny. Dlatego też każdy nowo dodany artykuł będzie wpływała na wyższa pozycję strony w wynikach wyszukiwania. W przypadku umieszczenia bloga w subdomenie Google traktuje go jako całkiem osobną witrynę, a co za tym idzie treści na nim publikowane nie będą miały większego wpływu na pozycjonowanie naszego serwisu. Jednakże dzięki takiemu rozwiązaniu możemy publikować teksty niewiązane ze stroną główną. W przypadku bloga w katalogu strony musimy uważać, aby nasze artykuły nie odbiegały zbytnio od zakresu działalności naszej firmy.
Nasze wpisy na blogu, powinny być budowane w taki sposób, aby jasno mówiły, czego dotyczy ów wpis- najlepiej gdyby zawierały jego tytuł (www.nasza-domena.pl/do-czego-potrzebny-jest-blog-na-stronie-frimowe). Czego zdecydowanie powinniśmy unikać to polskie znaki, znaki szczególne, wielkie litery oraz cyfr na początku wpisu. W najpopularniejszym CMS-się, jakim jest WordPress łatwo możemy ustawić generowanie przyjaznych adresów URL naszych artykułów z pozycji Kokpitu w Ustawieniach.
Kategorie na blogu w prosty sposób budują jego logiczną i przejrzystą strukturę, która ułatwia użytkownikowi odnalezienie się na stronie z artykułami. Nie przesadzajmy jednak z ilością kategorii, ponieważ szybko wprowadzi to niezamierzony chaos. Dzieląc nasze wpisy na blogu pod względem tematycznym, sprawimy, że użytkownicy odwiedzający naszą stronę z łatwością odnajdą treści, które ich interesują, dzięki czemu nie wyjdą z witryny znużenie bezskutecznymi poszukiwaniami.
Na początku powinniśmy zadbać przede wszystkim o czytelność czcionki na naszym blogu. Zbyt mała czcionka, mały kontrast pomiędzy jej kolorem i tłem wpisu lub używanie ich fantazyjnych, a męczących oko odmian, sprawi, że użytkownik szybko opuści naszą witrynę. Tekst wpisu musi być ponadto odpowiednio sformatowany. Oznacza to, że powinien zawierać pogrubienie słów kluczowych w różnych odmianach, nagłówki h1 oraz śródtytuły h2 i h3, które nadadzą przejrzystości całemu artykułowi, zawierać wypunktowane listy (o ile pojawiają się). Bardzo ważne jest również wzbogacenie treści za pomocą adekwatnych obrazków, ciekawych grafik oraz coraz popularniejszych materiałów video. Warto również zwrócić uwagę na linkowanie wewnętrzne naszych artykułów, a więc umieszczanie wewnątrz lub na końcu linków odsyłających do powiązanych wpisów, produktów lub usług.
Nie zapomnijmy również o poprawności językowej naszych testów. Większość edytorów tekstów z łatwością wykryje błędy ortograficzne, jednakże to my sami pilnować, aby nie tworzyć zdań wielokrotnie złożonych, tak aby użytkownik nie stracił wątku podczas czytania. Unikajmy również strony biernej, literówek czy powtórzeń. Bardzo ważna jest także aktualizacja treści na blogu firmowym. Dodawanie nowych wpisów powinno odbywać się regularnie oraz poruszać nowe i ciekawe tematy związane z działalnością, usługami i produktami naszej firmy.
Temat związany z budową i wyglądem profesjonalnego bloga firmowego to temat rzeka. W powyższym artykule nie zaprezentowaliśmy wszystkich zagadnień z tym związanych, naszym celem było jednak wskazanie, że posiadanie bloga firmowego jest rzeczą niezwykle potrzebną dla współczesnego marketingu internetowego. Stosując się do tych kilku porad, które zaprezentowaliśmy powyżej z pewnością będziemy w stanie podwyższyć pozycję naszej witryny w wynikach wyszukiwania.
Poprzedni wpis