Następny wpis
Każdy, kto choć raz pomyślał o założeniu swojej witryny internetowej, sklepu internetowego czy bloga zetknął się z pojęciem, jakim jest WordPress. WordPress to najpopularniejszy na świecie CMS czyli system zarządzania treścią. Początkowo WordPress miał być platformą służącą do tworzenia blogów. Obecnie w oparciu o niego tworzy się zarówno duże portale jak i sklepy www. Nie są to tylko puste słowa. Według statystyk około 30% wszystkich stron na świecie opartych jest na WordPressie, a wśród witryn opartych na darmowych CMS –ach dzierży ponad połowę, bo aż 60%. Co sprawia, że początkujący blogerzy, ale i największe światowe marki korzystają z WordPressa?
WordPress bez wątpienia jest jednym z najbardziej intuicyjnych CMS-ów dostępnych na rynku. Sam proces instalacji został całkowicie zautomatyzowany i jest gotowy do użycia już po kilku minutach. Samo administrowanie panelem jest równie proste, co jego instalacja. Do stworzenia prostego wpisu na bloga wystarczy wpisać tekst w odpowiedni edytor tekstu, załączyć zdjęcie lub video i opublikować. Dodatkowo wygląd witryny opartej na WordPressie możemy modyfikować poprzez setki tysięcy dostępnych bezpłatnych motywów. Warto jednak pamiętać, żeby przy wyborze motywu zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, czyli dostosowywać jego wybór do treści, które ma prezentować. W dobie, w której większość stron internetowych wyświetlanych jest na urządzeniach mobilnych warto zauważyć, że wiele motywów, w tym darmowych jest responsywnych, czyli automatycznie dostosowują się do rozdzielczości urządzenia, na którym są wyświetlane. Dodatkowo instalując darmowe wtyczki do Wordpressa możemy znacznie zwiększyć jego funkcjonalność.
Jeżeli mamy już doświadczenie w obsłudze WordPressa i posiadamy wiedzę z zakresu programowania daje nam to praktycznie nieograniczone możliwości rozszerzenia funkcjonalności naszej witryny. Znając strukturę plików WordPressa mamy możliwość tworzenia własnych wtyczek i motywów, które z kolei możemy udostępniać innym użytkownikom za darmo lub za opłatą. Równie ważnym powodem, dla których Web Developerzy wybierają WordPressa jest możliwość zastosowania akcji i filtrów. Dzięki nim możliwe jest modyfikowanie np. wtyczki bez zmian w jej kodzie. W przypadku jej aktualizacji wprowadzone przez nas modyfikacje nie przepadną. Warto też wspomnieć, że wyszukiwarki Google wspierają pozycjonowanie stron opartych na WordPressie. Zarówno Google, jak i WordPress oferuje szereg narzędzi osobom, które zawodowo zajmują się SEO. Ciekawym rozwiązaniem dla Developerów jest plugin Timber, który pomaga oddzielić logikę od wyglądu. Zawiera nie tylko integracje z wpisami, stronami i Custom Post Type, ale i z WooCommercem i ACF. Pozwala to na dowolne manipulowanie strukturą strony, przy jednoczesnej minifikacji i przejrzystości kodu.
WordPress jest niezwykle popularnym narzędziem do budowy witryn i sklepów internetowych, a co za tym idzie ma swoją społeczność. Osoby związane z tematem WordPressa spotykają się na różnego rodzaju konferencjach i wymieniają swoje doświadczenia. Dlatego bez względu na to, czy nasza przygoda z WordPressem dopiero się zaczyna, czy też zjedliśmy na nim zęby, jeśli mamy jakikolwiek problem z funkcjonowaniem swojej strony istniej szansa, że ktoś już wcześniej miał ten problem. Dlatego też rozwiązanie nurtującego nas problemu z pewnością odnajdziemy na licznych forach i portalach społecznościowych zrzeszające społeczność WordPressa.
Następny wpis