Jak wybrać hosting do sklepu na WooCommerce?

WordPress to znane i używane na całym świecie otwarte oprogramowanie, na bazie którego działa około ⅓ sieci. Swoją popularność zawdzięcza między innymi licznym udogodnieniom oraz funkcjom, jakie oferuje. Jednym z nich jest WooCommerce, czyli wtyczka wykorzystywana przy tworzeniu i obsłudze sklepów internetowych. Umożliwia ona przy pomocy zarówno bezpłatnych, jak i płatnych rozszerzeń, sprzedaż różnorodnych produktów w wielu wariantach, obsługę płatności klientów, a także wiele opcji dostarczenia zakupów.

Oczekiwania związane z wyborem odpowiedniego hostingu dla sklepu na Woocommerce

Dostawca hostingu zapewnia między innymi: szereg usług związanych z ochroną serwerów i danych klientów, dba o techniczne zaplecze oferty oraz szybkie i sprawne działanie połączenia internetowego. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich tych udogodnień, należy zdefiniować swoje oczekiwania względem hostingu.

Po pierwsze, istotne jest oszacowanie oczekiwanego w najbliższym czasie zainteresowania stroną internetową, aby dopasować odpowiednio parametry przepustowości łącza. Po drugie warto zastanowić się nad dostępnym budżetem oraz możliwościami rozwoju e-biznesu w przyszłości, ponieważ hosting dostępny jest w różnorodnych cenach – w zależności od preferencji i wymagań klientów. Jedną z ważniejszych kwestii jest również skalowanie hostingu, aby było ono jak najbardziej efektywne.

Jakie są podstawowe wymagania Woocommerce?

Aby wybrać najlepszy dla Ciebie hosting, który będzie odpowiednio korespondował z Twoimi potrzebami, należy ustalić nie tylko oczekiwania, ale również dane techniczne związane ze sklepem internetowym. Najważniejsze jest, aby upewnić się, ile miejsca na dysku potrzebuje Twój e-biznes, jak wiele domen chcesz używać oraz jakie dodatkowe usługi będą niezbędne dla Twojego sklepu.

Kolejnym ważnym aspektem jest serwer obsługujący PHP 7.2, MySQL 5.6, MariaDB 10.0 lub nowszy, wspierający także HTTPS. Istnieje również możliwość pracy ze starszymi wersjami PHP czy MySQL, jednak wiąże się to często z narażeniem strony na utratę bezpieczeństwa.

Warto zwrócić uwagę na dane związane z przepustowością łącza, kontami FTP oraz mailowymi, a także bazą danych, która zoptymalizowana w nieodpowiedni sposób może powodować znacznie wolniejsze działanie strony internetowej.

Główne rodzaje hostingu do sklepów na WooCommerce

Do najpopularniejszych typów oferowanych serwisom internetowym należą: hosting współdzielony, VPS, dedykowany oraz chmura.

Najbardziej podstawowy hosting współdzielony polega na dzieleniu serwera z innymi stronami internetowymi. Jest to dobra opcja dla niewielkich biznesów, które posiadają mały budżet i nie chcą zajmować się administrowaniem serwera. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku dużego obciążenia innych stron, nasza również będzie działać wolniej.

Innym, niezależnym od pozostałych użytkowników, jest hosting VPS, czyli Virtual Private Server, który działa na zasadzie przydzielonej nam wirtualnej maszyny. W jego przypadku nie dzielimy zasobów takich jak pamięć, dysk i procesor, dlatego możemy je w razie potrzeby rozszerzać, co usprawnia działanie strony internetowej. Taki hosting wymaga jednak specjalistycznej wiedzy administratora.

Hosting dedykowany jest najbardziej zaawansowaną propozycją, skierowaną głównie do największych przedsiębiorstw, ze względu na oferowane możliwości oraz wysoką cenę. Opiera się on na działaniu przypisanego danemu klientowi fizycznego serwera, który daje wysokie bezpieczeństwo danych i jest niezależny od innych serwisów. Klient ma możliwość personalizacji miejsca na dysku, RAM czy przepustowości łącza. W przypadku obsługi tego hostingu niezbędna jest współpraca ze specjalistą.

Chmura to podobnie jak VPS wirtualne zasoby mocy obliczeniowej czy pamięci. Różnią się jednak tym, że w przypadku chmury, aktywność innych maszyn nie wpływa na szybkość dostępu do danych. Jest to także opłacalne pod względem finansowym rozwiązanie, które oferuje duże możliwości rozwoju. Hosting ten jest bezpieczny, ponieważ dzięki zautomatyzowanemu transferowi plików strona internetowa będzie dostępna nawet w przypadku awarii.

W zależności od specyfiki działalności internetowej, warto zastanowić się nad odpowiednim hostingiem, aby zoptymalizować koszty, a także mieć pewność, że wybrane rozwiązanie dostarczy nam oczekiwanych funkcji i parametrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>